Posted by on lip 9, 2016 in Informacje u ubezpieczeniach | 0 comments

Ubezpieczenia w Polsce i na świecie

Dane z 2008 roku mówią, że w tymże roku zakłady ubezpieczeniowe zebrały składki w wysokości około 60 miliardów złotych, przy czym z każdym rokiem utrzymuje się tendencja wzrostowa. Zgodnie z raportem opublikowanym przez europejską federację stowarzyszeń ubezpieczycieli i reasekuratorów (CEA), Polska jest obecnie na 11. miejscu na kontynencie europejskim pod względem wysokości zbieranych rocznych składek (16,9 mld euro). Plasuje to nasz kraj w tej samej kategorii co, Szwecja czy Austria oraz Dania. Nie należy zapominać, że w Polsce ponad 500 zakładów ubezpieczeniowych prowadzi swoją działalność na podstawie tzw. notyfikacji, w zgodzie z zasadą jednolitego paszportu europejskiego. Utrudnia to prowadzenie statystyk, gdyż wyniki działalności tychże towarzystw nie są ujmowane w statystyki żadnej rodzimej firmy, a są jedynie przesyłane do macierzystych organów nadzoru.

Ubezpieczenia na świecie

Dwa największe rynki ubezpieczeniowe na świecie stanowią Ameryka Północna i Europa, przy czym najbardziej dynamiczny wzrost w tej dziedzinie odczytuje się na rynkach azjatyckich. Kryzys finansowy miał znaczny wpływ na kształtowanie się rynku ubezpieczeń na świecie, przełożył się bowiem na dość duży wzrost wysokości składki ubezpieczeniowej, zwłaszcza zaś w Ameryce Północnej. Wzrost składki w wyniku kryzysu giełdowego nie nastąpił jedynie w Europie. Porównanie krajów przynależących do Unii Europejskiej z wiodącym rynkiem ubezpieczeniowym – z rynkiem USA – podkreśla wielkość potencjału rozwoju europejskiego sektora ubezpieczeniowego. Wyraża się to w wysokim stosunku łącznej rocznej składki ubezpieczeniowej do wysokości produktu krajowego brutto. Polski rynek ubezpieczeniowy obejmuje nieco ponad 1 procent składki ubezpieczeniowej pobieranej w Europie i w związku z tym jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się na Starym Kontynencie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>